Zadanie 1 Aktywna integracja o charakterze społecznym - Zindywidualizowane Poradnictwo Psychologiczne - indywidualne konsultacje z psychologiem wraz z opracowaniem ścieżki wsparcia z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej. W ramach zadania oraz projektu programem na wzór kontraktu oraz ścieżką wsparcia zostanie objętych 70 os.(38 K 32 M). godnie z obowiązującymi zapisami wytycznych ścieżka reintegracji to zestaw kompleksowych, zindywidualizowanych i uzupełniających się form wsparcia, mających na celu wyprowadzenie osób, rodzin lub środowiska z ubóstwa lub wykluczenia społecznego. Ścieżka reintegracji może być realizowana w jednym projekcie lub – ze względu na złożoność problemów i potrzeb danej osoby, rodziny lub środowiska – wykraczać poza ramy jednego projektu i być kontynuowana w innym projekcie lub poza projektowo. Wsparcie w ramach ścieżki reintegracji może być realizowane przez jedną lub przez kilka instytucji – zazwyczaj w sposób sekwencyjny. Indywidualne konsultacje z psychologiem średnio 7 h/os wsparcie dopasowane do potrzeb i oczekiwań Uczestników/Uczestniczek projektu. Podczas spotkań na bieżąco będą uzupełniane karty doradcze wraz z podpisem Uczestnika/Uczestniczek projektu oraz psychologa. W ramach zadania zapewniony będzie zwrot kosztów dojazdu.
- Zadanie 2 Aktywna integracja o charakterze społecznym Zindywidualizowane Poradnictwo Prawne - indywidualne konsultacje z prawnikiem - Poradnictwo prawne w ramach zadania oznacza udzielanie osobom potrzebującym/ucz. projektu, informacji i porad w zakresie rozwiązywania ich problemów związanych z prawem i/lub relacjami z administracją publiczną oraz otoczeniem zewnętrznym. Podczas spotkań na bieżąco będą uzupełniane karty doradcze wraz z podpisem Uczestnika/Uczestniczek projektu oraz prawnika. W ramach zadania zapewniony będzie zwrot kosztów dojazdu oraz przewidziano łączny wymiar wsparcia w ramach zadania w wymiarze 192h - wsparcie dopasowane do potrzeb i oczekiwań Uczestników/Uczestniczek projektu.
- Zadanie 3 Aktywna integracja o charakterze społecznym Zindywidualizowane Poradnictwo Coachingowe - indywidulane wsparcie coacha – wsparcie średnio 3h/os. Spotkania realizowane przez Coacha, wsparcie dopasowane do potrzeb i oczekiwań Uczestników/Uczestniczek projektu. Podczas spotkań na bieżąco będą uzupełniane karty doradcze wraz z podpisem Uczestnika/Uczestniczek projektu oraz Coacha. W ramach zadania
zapewniony będzie zwrot kosztów dojazdu oraz przewidziano łączny wymiar wsparcia w ramach zadania w wymiarze 200h- wsparcie dopasowane do potrzeb i oczekiwań Uczestników/Uczestniczek projektu.
- Zadanie 4 Aktywna integracja o charakterze zawodowym - Zindywidualizowane Poradnictwo Zawodowe - indywidualne wsparcie zawodowe - Poradnictwo zawodowe indywidualne spotkania średnio 6h/os. Poradnictwo zawodowe będzie dostosowane do specyficznych potrzeb, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego uczestników projektu. W przypadku osób biernych zawodowo wsparcie w projekcie każdorazowo będzie poprzedzone odpowiednią identyfikacją powodów bierności zawodowej i przygotowaniem opracowanego na tej podstawie dopasowanego do potrzeb danej osoby indywidualnego planu działania, zawierającego co najmniej analizę potencjału, uwarunkowań zdrowotnych i społecznych, przyczyn pozostawania bez pracy i deficytów, predyspozycji zawodowych oraz wskazanie kierunków rozwoju uczestnika . Podczas spotkań na bieżąco będą uzupełniane karty doradcze wraz z podpisem Uczestnika/Uczestniczek projektu oraz doradcy zawodowego.
W ramach zadania zapewniony będzie zwrot kosztów dojazdu oraz przewidziano łączny wymiar wsparcia w ramach zadania w wymiarze 420h wsparcie dopasowane do potrzeb i oczekiwań Uczestników/Uczestniczek projektu.
- Zadanie 5 Aktywna integracja o charakterze zawodowym Kursy i szkolenia umożliwiające podniesienie kwalifikacji, kompetencji zawodowych lub umiejętności pożądanych na rynku pracy - zapewnienie wsparcia 32 uczestnikom projektu w tym Lider zapewnia wsparcia 16 uczestnikom oraz Partner zapewnia wsparcia 16 uczestnikom ( 32 os. x średnio 5 dni szkoleniowych ) w tym zdobycie kwalifikacji/kompetencji zawodowych.
Szkolenia będą realizowane odpowiednio do zapisów IPD oraz ścieżki wsparcia. W ramach zadania zapewniony zwrot kosztów dojazdu oraz wypłata stypendium szkoleniowego.
- Zadanie 6 Aktywna integracja o charakterze zawodowym Staże zawodowe - Czas realizacji staży: średnio
6 m-ce, 5 dni x 8 godz./dzień., w przypadku niepełnosprawnych do 7h/dzień. Staże zapewnią zdobycie doświadczenia zawodowego w zakresie zgodnym z IPD oraz branż, w których wykonuje się zawody wynikające z potrzeb lokalnego rynku pracy. W ramach zadania zapewniony zwrot kosztów badań lekarskich, ubezpieczenie NNW oraz wypłata stypendium stażowe. Wsparcie dla 70 uczestników. Zadanie realizowane analogicznie jak wskazane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Instrumenty będą realizowane w sposób i na zasadach określonych w tej ustawie i odpowiednich aktach wykonawczych do ustawy.
Zasady realizacji
Zadania 6 Aktywna integracja o charakterze zawodowym Staże zawodowe
-
Staż u organizatora (Pracodawcy), o którym mowa w niniejszym Regulaminie organizowany jest w celu nabycia przez osobę bezrobotną/bierną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z organizatorem.
-
Skierowanie osoby bezrobotnej/biernej do odbycia stażu następuje na podstawie złożonego przez organizatora wniosku wraz z kompletem załączników oraz po jego pozytywnym rozpatrzeniu.
-
Organizator stażu składa wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu do Lidera/ Partnera zawierający w szczególności:
a) dane organizatora: nazwa lub imię i nazwisko, adres, telefon i e-miał (dobrowolnie), forma prawna, rodzaj działalności, data rozpoczęcia działalności, liczba pracowników, NIP, REGON, imię i nazwisko osoby reprezentującej pracodawcę,
b) liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż,
c) imię i nazwisko, stanowisko, wymiar etatu oraz wykształcenie opiekuna uczestnika stażu,
d) proponowany okres odbywania stażu, nie krótszy niż 3 m-ce,
e) opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu przez bezrobotnego/biernego, w tym nazwę zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwę komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakres zadań zawodowych,
f) wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu na danym stanowisku pracy,
g) zobowiązanie do zatrudnienia określonej liczby osób po ukończeniu stażu.
h) Do wniosku organizator dołącza następujące załączniki:
-
program stażu,
-
oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia z postępowania na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego ( Dz. U. z 2023 r., poz. 1497 ze zm.)
-
w przypadku spółek cywilnych – umowa spółki cywilnej (do wglądu),
-
pełnomocnictwo osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora i zawierania umów w jego imieniu (nie jest wymagane jeżeli osoba figuruje w rejestrze)
-
uwierzytelnioną kserokopie umowy najmu lokalu, jeżeli nie jest on uwzględniony we wpisie do rejestru
-
statut podmiotu – gdy odrębne przepisy wymagają działania podmiotu na podstawie niniejszego dokumentu (do wglądu).
-
Oświadczenie o:
-
niezaleganiu w dniu złożenia wniosku z wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych,
-
niezaleganiu w dniu złożenia wniosku z opłacaniem innych danin publicznych;
-
nieposiadaniu w dniu złożenia wniosku nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych,
-
nieznajdowaniu się w stanie likwidacji lub upadłości,
-
niekaralności za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. 5 z 2024 r. poz. 17) lub ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2023 r., poz. 659 z późn. zm.), w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem,
-
nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych lub o nieobjęciu postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie w okresie do 365 dni przed dniem złożenia wniosku,
-
niezłożeniu/złożeniu wniosku o organizację stażu dla osób bezrobotnych/biernych w innym urzędzie pracy lub u innego wnioskodawcy realizującego staże zawodowe
-
niepodpisaniu/podpisaniu umowy o organizację stażu dla osób bezrobotnych/biernych w innym urzędzie pracy lub u innego realizatora stażu lub u innego wnioskodawcy realizującego staże zawodowe
-
-
Bezrobotny/bierny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego organizatora na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dorosłych.
-
U organizatora stażu, który jest pracodawcą, staż mogą odbywać jednocześnie uczestnicy projektu w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych u organizatora w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
-
U organizatora stażu, który nie jest pracodawcą, staż może odbywać jednocześnie jeden stażysta
-
ORGANIZATOR STAŻU:
-
zapoznaje uczestnika/czkę z programem stażu;
-
zapoznaje uczestnika/czkę z jego obowiązkami oraz uprawnieniami;
-
zapewnia uczestnika/czkę bezpieczne i higieniczne warunki odbywania stażu na zasadach przewidzianych dla pracowników;
-
zapewnia uczestnika/czkę profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników;
-
szkoli uczestnika/czkę na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy;
-
przydziela uczestnika/czkę, na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej;
-
zapewnia uczestnika/czkę, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne;
-
niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni, informuje Lidera/Partnera o przypadkach przerwania odbywania stażu, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności uczestnika/czki oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu;
-
niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni, po zakończeniu realizacji programu stażu wydaje uczestnikowi/czce opinię, o której mowa w art. 53 ust. 5 ustawy;
-
dostarcza Liderowi/Partnerowi w terminie 5 dni po zakończeniu każdego miesiąca stażu listę obecności podpisywaną przez uczestnika/czkę
-
Uczestnik/czka skierowany do odbycia stażu:
-
przestrzega ustalonego przez organizatora rozkładu czasu pracy;
-
sumiennie i starannie wykonuje zadania objęte programem stażu oraz stosuje się do poleceń organizatora i opiekuna, o ile nie są one sprzeczne z prawem;
-
przestrzega przepisów i zasad obowiązujących u organizatora, w szczególności regulaminu pracy, tajemnicy służbowej, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
-
sporządza sprawozdanie z przebiegu stażu zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych.
-
Opiekun uczestnika/czki odbywającego staż udziela wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań oraz poświadcza własnym podpisem prawdziwość informacji zawartych w sprawozdaniu
-
Opiekun uczestnika/czki odbywającego staż może jednocześnie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 stażystami odbywającymi staż.
-
Czas pracy uczestnika/czki odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a uczestnika/czki będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
-
Uczestnik/czka nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych.
-
Lider/Partner może wyrazić zgodę na realizację stażu w niedzielę i święta, w porze nocnej lub w systemie pracy zmianowej, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.
-
Uczestnik/czka odbywającemu staż przysługuje prawo do okresów odpoczynku na zasadach przewidzianych dla pracowników.
-
Uczestnikowi/czce odbywającemu staż przysługuje prawo do równego traktowania na zasadach przewidzianych w przepisach rozdziału IIa w dziale pierwszym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, z późn. zm.).
-
Lider/Partner na wniosek uczestnika/czki odbywającego staż może rozwiązać z organizatorem umowę o odbycie stażu w przypadku nierealizowania przez organizatora programu stażu lub niedotrzymywania warunków jego odbywania, po wysłuchaniu organizatora stażu.
-
Lider/Partner na wniosek organizatora, po zasięgnięciu opinii organizatora i wysłuchaniu uczestnika/czki, może pozbawić uczestnika/czki możliwości kontynuowania stażu w przypadku:
1) nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia stażu;
2) naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do odbycia stażu w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania w miejscu pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych;
3) usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej zrealizowanie programu stażu.
-
Organizacja stażu odbywa się na podstawie umowy w formie pisemnej zawartej pomiędzy Lider/Partnerem, a organizatorem, określającej w szczególności: a) nazwę instrumentu rynku pracy: staż b) dane uczestnika/czki odbywającego staż: imię i nazwisko, data urodzenia, adres c) dane opiekuna uczestnika/czki odbywającego staż, w tym imię i nazwisko, zajmowane stanowisko d) datę rozpoczęcia i zakończenia stażu e) zobowiązanie organizatora do zapewnienia należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem f) zobowiązanie organizatora do zatrudnienia określonej liczby stażystów g) kwotę stypendium stażowego
-
Organizacja stażu następuje na podstawie programu, który określa: a) nazwę zawodu lub specjalności b) zakres zadań wykonywanych przez stażystę c) rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych d) sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych e) opiekuna osoby odbywającej staż
-
Wszelkie regulacje zostaną określone w umowie.
- Zadanie 7 Aktywna integracja o charakterze zawodowym Zindywidualizowane Pośrednictwo Pracy - indywidualne wsparcie pośrednika pracy - Pośrednictwo pracy będzie dostosowane do specyficznych potrzeb, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego uczestników projektu. Podczas spotkań na bieżąco będą uzupełniane karty doradcze wraz z podpisem Uczestnika/Uczestniczek projektu oraz pośrednika. W ramach zadania zapewniony będzie zwrot kosztów dojazdu oraz przewidziano łączny wymiar wsparcia w ramach zadania w wymiarze 420h wsparcie dopasowane do potrzeb i oczekiwań Uczestników/Uczestniczek projektu